Zewnętrzna Szopka

BOŻE NARODZENIA

     Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres, to czas, który skłania do zadumy   i refleksji, czas, który powoduje, że patrzymy na to co dobre, a nie na to, co nas dzieli, czas, kiedy chętniej wyciągamy do siebie przyjazne i pomocne dłonie. Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalny urok, obfitują w wiele pięknych tradycji, zwyczajów  i obrzędów, które są źródłem wiary, które z radością odtwarzamy z roku na rok.  Dla wszystkich z nas jest to czas, w którym szukamy miłości, rodzinnego ciepła  i bliskości, radości i serdecznych spotkań w gronie najbliższych. W czasie Bożego Narodzenia nasze domy przeobrażają się w miejsca pełne tradycji i zwyczajów. Obrzędy rodzinne, smaki wigilijnych potraw, kolędy i unikalne rytuały – wszystko to tworzy wyjątkowy klimat, który przenosi nas w niezwykłą atmosferę radości i wspólnego świętowania. W przestrzeni publicznej pojawiają się pięknie – okazałe choinki, oświetlenia w parkach, placach, ogrodzeniach, drzewach czy witrynach sklepowych. Na każdym kroku odczuwamy, że dzieje się coś wyjątkowego, coś magicznego i niezwykłego.

    Podobną aurę odczuwamy w naszym kościele i jego otoczeniu. Co roku jesteśmy zaskakiwani nowymi pomysłami dekoracji, ich kompozycjami i  scenerią. Każdy element dekoracji jest istotny i ma swoje znaczenie. Tworzy niepowtarzalną  i magiczną atmosferę. W naszym kościele wykonanych zostało wiele ciekawych kompozycji o szczególnej symbolice. Dominującą kompozycją przyciągającą uwagę jest szopka  na bocznym ołtarzu. Jej centralnym punktem jest oczywiście scena narodzenia Jezusa Chrystusa, tuż przy Nowonarodzonym  Dzieciątku czuwają Maryja i Józef. Obecni są także pasterze i trzej mędrcy ze wschodu. Nie mogło też zabraknąć zwierząt: owiec, osła czy też wielbłąda. Kryją one w sobie bogatą symbolikę prezentującą łagodność oraz niewinność myśli, jak i czystość serca.

   Wśród innych elementów wystroju stanowiących integralną część kompozycji, są różnej wielkości korzenie – mniejsze   i większe, bardziej rozłożyste lub mniej. Jak wiemy,  korzenie drzew są symbolem fundamentu istnienia dla życia każdego z nas, dla naszej teraźniejszości. Są symbolem przeszłości, przyszłości i przywiązaniem do rodzinnych tradycji, z których czerpiemy siłę do świadomego działania.  Zawsze pamiętajmy, że dzięki dobrym korzeniom stajemy się silniejsi, dążymy do większej wiedzy, mądrości i nowych doświadczeń.

Ważnym elementem  całej scenerii w kościele są żywe choinki,  zielone gałązki drzew, mchy, siano czy kłącza wilczomleczu – to symbole wieczności, nieskończoności i życia. Te dorodne drzewka głęboko zakorzenione w ziemi  są symbolem mądrości człowieka i znakiem trwałej więzi miedzy ziemią ,a niebem.

Wielką atrakcją tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia jest wybudowana na placu kościelnym wspaniała szopka przedstawiająca rekonstrukcję narodzenia Pana Jezusa o głębokim biblijnym sensie. Jej okazałe rozmiary, wygląd i wystrój wywołuje wielki podziw i cieszy nasze oczy. Wystrój szopki dopracowany jest w każdym aspekcie, a przedstawiona sceneria bogata jest w symbolikę.

W rzeczywistości każda postać, każda scena, każdy szczegół kryje w sobie głębokie znaczenie, które zlewa się z popularną tradycją. Wpatrując się w całą scenerię dostrzegamy wiele znaczących symboli m.in.

  • gwiazda betlejemska wykonana z pałek trzciny to symbol Chrystusa jako boskiego światła, które przyszło na Ziemię, by odkupić winy ludzi , pomagać w powrotach do domu z dalekich stron oraz  oświetlać  drogę do Zbawienia,
  • kogut – zapowiedz Jezusa,  że najważniejszy z apostołów, trzy razy zaprze się Jego, zanim zapieje następnego ranka kogut. Po aresztowaniu Jezusa Piotr faktycznie wyparł się trzy razy Jezusa wobec ludzi,
  • Puste dzbany symbolizują puste serca. Tylko Jezus może je napełnić długotrwale, wlać w nie wodę żywą. Tylko spotkanie z drugim człowiekiem jest w stanie uzupełnić pusty dzban naszego serca,
  • Studnia – woda ma symboliczny sens oczyszczenia i przejścia do nowego życia. Trzeba podążać do źródła, czerpać niego, aby żyć,
  • Siano, słoma wyrażają nierozerwalną więź człowieka z naturą, symbol ubóstwa, w jakim narodził się Chrystus
  • świece symbolizują światło, nadzieję oraz triumf nad ciemnością. Są znakiem zwycięstwa życia nad śmiercią, odpędzają zło i kierują prośby ku niebu. Zapalanie świec oznacza czuwanie i gotowość na nadejście Dzieciątka.
  • Światła symbolizują  nadzieję, pokój, radość oraz miłość, bronią dostępu złych mocy,
  • Anioły to opiekunowie domów i domowników, które mają za zadanie otaczać ich opieką,
  • Zwierzęta: owce- symbol bezbronności, łagodności i potrzeba ochrony, osły – symbol wytrwałości, cierpliwości, pokory i pracowitości. Tak jak w Biblii człowiek jest dla Boga owcą, a Bóg dla człowieka pasterzem.

W dekoracji tak jak i w kościele, tak i w szopce duże znaczenie ma zastosowana kolorystyka. W połączeniu z poszczególnymi elementami dodaje radości  i królewskiej godności nowonarodzonego Dzieciątka.  Dominującymi kolorami są: zieleń – symbol życia, nadziei i wierności, czerwień – oznacza siłę, miłość, władzę oraz biel – symbol spokoju, czystości, niewinności i duchowości.

    Zazwyczaj symbole Bożego Narodzenia, podobnie jak samo święto, mają dwojaką wymowę: z jednej strony wyrażają radość z narodzenia Chrystusa, z drugiej przypominają o losie, który czeka dzieciątko Jezus.

Cała sceneria szopki przyciąga nie tylko dzieci, ale i dorosłych. To piękne dzieło  zwraca naszą uwagę, chętnie się zatrzymujemy, żeby  celebrować to, co w życiu najważniejsze. Tworzy nastrój, napełnia serca, pobudza do myślenia i przypomina o tym, co powinno być ważne w naszym życiu.

    Myślę, że każdy odwiedzający nasz kościół czy szopkę obok kościoła w okresie Bożego Narodzenia będzie miał inne, swoje skojarzenia i przemyślenia. Jednak każdy z nas ma swobodę odczytania właściwej nauki i odczytania znaczenia przedstawionych symboli i wyciągnąć własne wnioski. Cieszy nas to, że to właśnie w naszym kościele, w naszej parafii robi się coś tak bardzo wzniosłego, coś co może przełożyć się na stan naszego sumienia i postrzegania wiary, bo   będzie dla nas kolejną bogatszą nauką.

Warto jednak postawić sobie pytanie – czy Boże Narodzenie możemy odkryć na nowo? Ale co dalej? Wiemy , że droga jest długa i wyboista, bo przez życie idziemy od żłóbka  do krzyża, a od krzyża do zbawienia. W Boże Narodzenie Święta Rodzina jest idealnym przykładem, na którym powinna wzorować się każda rodzina. Ich ideały i wartości czyli miłość, miłosierdzie, przywiązanie, opieka ale także pokora i całkowite zaufanie do planu Bożego, są nie tylko martwym obrazem pobożności, ale dla nas żywym przykładem. To nowonarodzone Dzieciątko narodziło się w nas. Musimy przy nim trwać nie tylko w okresie świat Bożego Narodzenia, ale przez cały czas. Musimy o to Dziecię dbać, pielęgnować je i zabiegać o dobre relacje z nim. Wszystkie inne rzeczy są ważne i potrzebne, ale najważniejsze jest bycie razem z tym Dzieciątkiem na każdym etapie naszego życia.

    Wykonanie dekoracji świątecznych w kościele i na zewnątrz wymagało wielkiego zaangażowania wielu osób. Pragniemy serdecznie podziękować Proboszczowi ks. Zbigniewowi Porębskiemu za wielkie serce i wkład w to, abyśmy w pięknej scenerii mogli godnie przeżywać tegoroczne święta Bożego Narodzenia. Jego zaangażowanie,  pomysłowość i kreatywność jest świadectwem wielkiej wiary w to co ważne, co ma znaczenie i jest słuszne.

Ponadto dziękujemy Firmie Wajnert i jej pracownikom za wybudowanie szopki, a także wszystkim przyjaciołom parafii, dzieciom, młodzieży, którzy poświęcili swój czas i zdrowie, aby umilić nam wspólną modlitwę i celebrowanie tych świat.Foto: R.W.