Misterium-Kraków

Wyjazd do Krakowa – Misterium Męki Pańskiej

   Wielu z nas doświadcza braku czasu, a codzienna bieganina i realizacja rozmaitych zadań powoduje, że gubimy gdzieś radość z efektów swojego działania i zaczynamy tracić poczucie sensu i celu życia. W tym biegu zapominamy o Bogu, modlitwie, sakramentach, czy też uczynkach miłosierdzia, co przekłada się na relacje z innymi ludźmi.  Nie potrafimy dzielić się sobą, swoim czasem, cierpliwością czy wybaczaniem. W życiu każdy z nas doświadcza przesilenia, zmęczenia i wielkiej niemocy. Wówczas szukamy ciszy, spokoju, czasu na refleksję i wyciszenie. Dobrym momentem na takie przemyślenia, odrodzenie duchowe          i własną odnowę jest czas Wielkiego Postu.  W tym okresie z nieocenioną pomocą przychodzi Kościół, który na różne sposoby pomaga nam na nowo stać się  dzieckiem Bożymi i pomaga dobrze przeżyć sakrament pojednania i pokuty. W naszej parafii takim przykładem jest m.in. tegoroczny wyjazd na spektakl „ Misterium Męki Pańskiej” wystawiany na deskach salezjańskiej sceny teatralnej przy Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie. Intencją naszego wyjazdu było pogłębienie wiary, rozpamiętywanie dziejów zbawienia i na nowo odkryć w sobie cechy prawdziwego chrześcijanina oraz poprawić swoje relacje z Jezusem.

W tym celu w niedzielę 25 lutego br. wczesnym rankiem udaliśmy się do Krakowa. Dzień przywitał nas piękną i słoneczną pogodą. Niewielki ruch na drodze sprawił, że  postanowiliśmy przed spektaklem pojechać pokłonić się s. Faustynie Kowalskiej i wstąpić do Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach. Na miejscu okazało się, że na swojej drodze spotkaliśmy bardzo sympatyczną s. Małgorzatę, która w oparciu o własne doświadczenia życiowe ciekawie opowiedziała nam o życiu, objawieniach, misji  i kulcie Bożego Miłosierdzia s. Faustyny Kowalskiej. Następnie udaliśmy się do Bazyliki Bożego Miłosierdzia na niedzielną mszę świętą. Kolejnym przystankiem było Wyższe Seminarium Duchowne Salezjanów przy ul. Tynieckiej 39. Punktualnie o godz. 13-tej rozpoczęło się przedstawienie Misterium Męki Pańskiej w reżyserii  i autorstwa scenariusza Marcina Kobierskiego – aktora teatru Bagatela w Krakowie. Aktorami przedstawienia byli salezjańscy klerycy oraz aktorzy wspólnoty „Ziemia Boga”. Sala teatralna pękała w szwach i panowała podniosła atmosfera wyczekiwania. Tematem przewodnim tegorocznego Misterium było przypomnienie nam jak ważny jest sakrament  chrztu świętego. Reżyser umiejętnie pokazał jak przez chrzest święty jesteśmy powiązani z męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa, który obdarzył nas ochrzczonych nadprzyrodzoną łaską wiary, nadziei i miłości. Wiemy, że przez chrzest święty zostaliśmy wyzwoleni od grzechu i staliśmy się dziećmi Bożymi, co jest najwspanialszym i najpiękniejszym darem Boga. W czasie Misterium działo się bardzo wiele, przeplatały się różne wątki historyczne i współczesne, a także wybrzmiało wiele głębokich dialogów. Przedstawiono wiele scen – spotkań i relacji  międzyludzkich. Spektakl rozpoczął się sceną nawiedzenia Elżbiety przez Maryję, a następnie poprzez kolejne sceny w piękny sposób przeszliśmy do kolejnych wydarzeń m.in. chrzest Jana Chrzciciela i jego zapowiedź  o nadejściu Mesjasza, historię dworzanina Marcusa, którego syn jest umierający, a on nie potrafi sobie poradzić z wyrzutami sumienia, zdrada Judasza i wiele innych scen przybliżyło nam najważniejsze wydarzenia z życia Jezusa. Wśród występujących w sposób szczególny ujmują sceny związane z matka Jezusa – Maryją. Jednak nie bez znaczenia były inne postaci: Piotra, Heroda, Piłata czy Judasza. Byliśmy świadkami Wielkiej Tajemnicy Wiary.    O spektaklu można pisać wiele, ale to co przeżywaliśmy na miejscu, na pewno pozostanie na długo w naszym sercu i umyśle.

   Po zakończeniu przedstawienia udaliśmy się na krakowski rynek, gdzie każdy uczestnik miał czas na zwiedzanie, spacer czy przejażdżkę po Krakowie.

Droga powrotna minęła bardzo szybko. W trakcie jazdy był czas na rozmowę, śpiew, modlitwę i swoje przemyślenia. W doskonałych nastrojach i pełni wrażeń późnym wieczorem wróciliśmy do domu.

Pragniemy serdecznie podziękować Proboszczowi ks. Zbigniewowi Porębskiemu za zorganizowanie wyjazdu, który był dobrze przemyślany i zorganizowany. Wszystkie szczegóły, od transportu, po pobyt w Łagiewnikach, na przedstawieniu Misterium Męki Pańskiej czy  też zwiedzanie Krakowa , były doskonale zaplanowane i dopracowane. Profesjonalne podejście, dbałość o szczegóły i elastyczność w dostosowaniu do naszych potrzeb sprawiło, że wyjazd był udany i satysfakcjonujący. Dziękujemy za przeżycia jakich doświadczyliśmy pod względem religijnym , duchowym  i emocjonalnym. Serdecznie dziękujemy.

Zdjęcia od uczestnika wyjazdu.