Poświęcenie pokarmów

Poświęcenie pokarmów wielkanocnych

Chleb, jajka, kawałek wędliny, chrzan, sól, pieprz – te produkty najczęściej znajdują się w wielkanocnym koszyczku.

W Wielką Sobotę wierni niosą je do kościołów, by zostały poświęcone. W koszyczku wielkanocnym najistotniejsze są: baranek – symbolizujący Chrystusa składającego siebie za zbawienie świata oraz jajko – symbol nowego życia. Trudno wyobrazić sobie święconkę także bez chleba (podstawowy pokarm, symbol ciała Jezusa), kawałka wędliny (ma zapewnić dostatek całej rodzinie), chrzanu (oznaka siły) oraz soli (zabezpieczenie przed zepsuciem). Wierni także i w naszej parafii, często całymi rodzinami przybywali do świątyni, aby poświecić misternie przygotowane produkty w koszyczkach, które zostaną w gronie rodzinnym spożyte w czasie uroczystego śniadania wielkanocnego.

Foto: R.W.